W drugiej odsłonie poświęconej kolorom  skupię się na typach skóry – to po naskórku, kolejna warta uwagi kwestia, którą należy dogłębnie przeanalizować, by otrzymać w etapie końcowym idealny kolor pigmentacji permanentnej. Tak, jak wspominam przy każdej okazji, kolor to klucz i podstawa udanego i przede wszystkim dobrze wykonanego makijażu permanentnego. Jak zatem powinniśmy określić prawidłowo typ i kolor skóry?

W tym zadaniu przydatny będzie istniejący wykres typów skóry, który w bardzo prosty sposób klasyfikuje i dzieli skóry na odpowiednie rodzaje. Wykres Typów Skóry stworzony przez Thomasa Fitzpatricka  to klasyfikacja reakcji różnych typów skóry na promienie UV, a przez to możemy zrozumieć kolory / odcienie skóry. Thomas Fitzpatric był dermatologiem, który opracował zarys dermatologii klinicznej i powszechnie używany w dermatologii oraz kosmetologii Wykres Typów Skóry, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić jaki typ ma dana osoba. Fototypy skóry wyróżnione przez badacza zostały podzielone na 6 kategorii, a różnią się zawartą w nich melaniną. Ta z kolei zależy od rasy i wrażliwości na promieniowanie UV, a klasyfikacja opiera się na reakcjach skórnych po ekspozycji na słońcu przez 30 minut w południe. Stworzona została w 1975 roku i nadal moi mili jest aktualna!

Jakie zatem to typy?

Typ skóryCechy charakterystyczneReakcja na promienie UV
I- blada skóra
- piegi
- włosy rude
- włosy jasny blond
- oczy niebieskie, zielone lub piwne
Skóra nigdy się nie opala, zwykle zawsze jest poparzona.
II- skóra bardzo jasna
- piegi
- włosy rude lub blond
- oczy niebieskie lub zielone
Skóra nie opala się łatwo, jest podatna na oparzenia słoneczne.
III- skóra jasna o odcieniu oliwkowym
- włosy jasno-ciemne, może to być ciemniejszy blond
- oczy piwne lub niebieskie
Skóra opala się po początkowym oparzeniu. Nie jest jednak na nie podatna.
IV- skóra średnio - jasno brązowa
- oczy ciemne, często piwne lub brązowe
- włosy ciemne, brunetki
Oparzenia są minimalne, skóra opala się łatwo.
V- skóra ciemno brązowa
- włosy ciemne
- oczy ciemno brązowe
Skóra opala się łatwo i mocno, a poparzenia występują niezwykle rzadko.
VI- skóra brązowa, czarna
- włosy ciemne
- oczy ciemno brązowe
Skóra opala się zwykle mocno i nie ulega poparzeniom.

Posiadając powyższą wiedzę, odpowiednio rozpoznając właściwe typy skóry i ich kolory, klasyfikując swoich Klientów / Pacjentów właściwie, tworząc makijaże permanentne mamy gwarancję, iż dobrany przez nas kolor będzie adekwatny dla danej osoby. Oczywiście należy go jeszcze odpowiednio dobrać. W kolejnej kolorystycznej odsłonie zajmę się więc teorią koloru – w uproszeniu, bowiem kolorymetrii poświęciłam już jeden blogowy artykuł.