Kolor to podstawa. Znajomość teorii koloru, koła barw, typów naskórka stanowi wiedzę, bez której wykonywanie makijaży permanentnych jest wręcz niemożliwe. Twarz Klientki ma wiele odcienie – im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej. Rysy twarzy można świetnie podkreślić kolorem – o ile wiemy, jak. Zrozumienie podstawy łączenia kolorów, mieszania ich, właściwego dobierania to klucz idealnego i perfekcyjnego makijażu permanentnego. Oczywiście klucz jeden z wielu.

Aplikując kolor musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie nanosimy go na białe płótno. Płótno linergisty to kolor naskórka i odcień skóry. A tych jest kilka. Kolory naskórka dzielimy na zimne, ciepłe, neutralne. Prawidłowe określenie tego typu to podstawa, gdyż o końcowej kolorystyce decyduje właśnie kolor naskórka i aplikowany pigment. Określając go często mylimy kolor naskórka z odcieniem skóry, a to dwie różne kwestie. W czym zatem różnica?

Kolor naskórka to kolor, który znajdziemy pod warstwą skóry i tym samym staje się odcieniem skóry właściwej. Rzuca jakby cień na górną warstwę skóry. Naskórek jest kolorystycznie spójny, ale jest też największym kolorystycznym wyzwaniem – przez wzgląd na to, iż o ostatecznym kształcie – jak pisałam wyżej – decyduje kolor naskórka i aplikowany pigment. A kolor skóry? Odcienie skóry mogą być różne, jest to determinowane wieloma czynnikami: przebywaniem na słońcu, cerą trądzikową, zmianami chorobowymi, plamami itp. Odmian jest wiele – od najjaśniejszych odcieni różu, po najciemniejsze brązy. Do analizy typów skóry jeszcze powrócę. Ważne, iż zarówno odcienie skóry, jak i naskórek mają wpływ na nasz wygląd, ale nie wpływają na siebie wzajemnie. Stąd tak ważne jest ich odróżnienie. Oznacza to, iż zarówno skóra jaśniejsza, jak i ciemniejsza może mieć ciepły lub zimy kolor naskórka – nie jest to jednoznacznie przypisane i z góry ustalone.

Jakie są zatem cechy charakterystyczne dla każdego typu naskórka?

Naskórek o kolorze neutralnym – to synteza ciepłych i zimnych kolorów. Osoby o takim naskórku wyglądają dobrze zarówno w odcieniach ciepłych, jak i zimnych. To proste, o ile dobrze rozpoznamy neutralność.

Naskórek o ciepłym kolorze
– to odcień żółty, czerwono-żółty, złoto-czerwono-żółty w naturalnym świetle
– idealne kolory dla tego typu to kremowy, koralowy, brzoskwiniowy czy złamana biel
– twarz wygląda na zdrową, pełną blasku, przez odcień złota
– spoglądając na nadgarstek dostrzeżemy zielonkawe żyły (niebieski zmieszał nam się z żółtym odcieniem naskórka)

Naskórek o zimnych kolorach

– odcień różowo-czerwony, niebieski w naturalnym świetle
– pasują tutaj kolory: bieli, niebieskiego, intensywnego różu, ciemne zielenie, śliwkowy, czerń
– srebrne kolory rozjaśnią twarz
– spoglądając na nadgarstek dostrzeżemy niebieskie żyły

Tworząc makijaże permanentne pamiętajmy, że odpowiednio dobrany makijaż do naskórka (czyli prawidłowe odczytanie koloru naskórka i dobranie do niego pigmentu) podkreśli piękno skóry. Ustalenie odcienia naskórka jest więc kluczowym elementem w wykonaniu makijażu. Dlatego wykonując makijaże zawsze poświęcam dostateczną ilość czasu na określenie tej kolorystyki, zadając odpowiednie pytania, analizując, patrząc.

Określenie koloru naskórka to podstawa w wykonywaniu makijażu. Ale na idealną kolorystykę składają się także inne elementy, jak typy skóry i zawiła teoria koloru. O tych kwestiach opowiem Wam w kolejnej blogowej odsłonie.